Pri stavbe rodinného domu je potrebné myslieť aj na jeho exteriér. AKo bude vyzerať záhrada, kde budú spevnené plochy na státie vášho štvorkolesového miláčika, aký široký bude prístupový chodník či cesta do garáže. Chodník k altánku, k zeleninovým záhonom či vínnej pivnici ale aj chodník popri obvodových múroch domu – to všetko sú ideálne miesta pre zámkovú dlažbu. Pokládka zámkovej dlažby môže na prvý pohľad vyzerať veľmi jednoducho. Netreba však nič podceniť. Na čo by ste si pri pokládke mali dať pozor a na čo nesmiete zabudnúť?
Čo je potrebné dodržať pri pokládke zámkovej dlažby
Základom je dobrý základ. Základom správneho položenia dlažby je pripraviť si dobrú základnú vrstvu. Skôr než sa pustíte do samotnej prípravy podkladu, treba si premyslieť na aký účel bude daný priestor slúžiť. Hĺbka podkladu totiť úzko súvisí s využitím dlažby v budúcnosť. Pokiaľ ide o chodník, po ktorom budete prechádzať len príležitostne, hĺbka postačí 25 – 35 cm. Ak sa však chystáte urobiť spevnenú plochu pre státie vozidla alebo jeho príjazd do garáže, hĺbka by mala byť približne 55 – 65 cm pod povrchom. Ak má zámková dlažba slúžiť ako prejazdová plochu, sú potrebné 2 podkladové vrstvy štrku. Pri pokládky dlažby sa oplatí použiť vibračnú dosku, ktorá pomôže vytlačiť prebytočný vzduch spomedzi štrku. Každá zámková dlažba by mala mať svoje hranice. Domáci maestri sa často spoliehajú len na to, že okraje zámkovej dlažby obsypú zeminou. Ideálnou voľbou sú však obrubníky, ktoré sú osadené do betónového lôžka.
Kvalita zámkovej dlažby overená časom
Hovorí sa, že každá zámková dlažba je len taká kvalitná, ako kvalitná je jej pokládka. Pri pokládke zámkovej dlažby platí niekoľko zásadných pravidiel. Ich nedodržanie sa nemusí prejaviť hneď, no po niekoľkých rokoch používania zámkovej dlažby sa môžu objaviť negatívne dôsledky, ako napríklad prepadenie dlažby, praskanie či stojaté mláky po daždi. Aj kvalitatívne najvyššia rada zámkovej dlažby sa môže časom znehodnotiť, ak nebola správne vykonaná jej pokládka. Ak sa niečo zanedbá, vráti sa vám to v priebehu niekoľkých mesiacoch alebo rokov padaním dlažby, popraskanými kusmi dlažby a vznikom medzier. Preto by ste mali pokládku zámkovej dlažby zveriť do rúk odborníkov. Ak hľadáte skúsených majstrov s dlhoročnými skúsenosťami a dobrými referenciami, nakuknite tuto https://www.polozime.sk/.